Foredrag: Kampen om verdensmakten, Kina og nordområdene

NROF avd. Varanger arrangerte militærmaktseminar 23. januar. Dette er nå tilgjengelig i opptak.

USA og Kina er vår tids supermakter. Rivaliseringen fører til økt geopolitisk og militær spenning, ny teknologisk og økonomisk utvikling, samt en endret internasjonal orden. Supermaktrivalisering har sitt maktsentrum i Øst-Asia, men legger også nye rammebetingelser for stat, kommuner og næringsliv i Norge. Hvilken betydning har dette for en eventuell godstrafikk i nordområdene der Kirkenes kan spille en viktig rolle?

Kina har verdens største marine målt i antall skip. Øystein Tunsjø viser grafen som viser hvordan Kina har dratt fra amerikanerne som skipsbygger. «Det er dette som holder pentagon og det amerikanske forsvarsdepartementet våkne om natta», sa han i innlegget.

Se opptaket fra militærmaktseminar arrangert av NROF avd. Varanger  23. januar her

Foredragsholdere:

Øystein Tunsjø (f. 1976) er professor og leder av Asia-programmet ved Institutt for forsvarsstudier, Forsvarets Høgskole. Tunsjø har hovedfag i historie fra Universitetet i Oslo og doktorgraden fra University of Wales og vært gjesteforsker ved Harvard og MIT. Tunsjø var medlem av den regjeringsoppnevnte Forsvarskommisjonen av 2021 som leverte sin NOU «Forsvar for fred og sikkerhet» i 2023.

Terje Jørgensen (f 1961) Havnesjef i Kirkenes. 21 år i forsvaret med utdannelse fra luftvern, KS/SKSK . Diverse stillinger i forsvaret herunder ved FLO/IKT navigasjon. Han har vært blant annet vært engasjert som generalsekretær i Ishockey forbundet og særforbundenes fellesorganisasjon i flere år. Nå er han lokal leder av forsvarsforeningen i Sør-Varanger.