Nyheter fra NROF
Arkiv
Lokale sider
Østlandet
Vestlandet
Sørlandet
Midt-Norge
Nord-Norge
Sjømilitært Forum
Yngre Befalsavdeling
Nyheter fra NROF > Veteranene skal sikres god oppfølging

Veteranene skal sikres god oppfølging

Hentet fra Forsvarsdepartemenets sider i dag, onsdag 21. desember:

Fire ministre sender nå ut brev til alle landets kommuner og regionale helseforetak for å understreke hjelpeapparatets ansvar for å følge opp veteraner som har deltatt i internasjonale operasjoner.

Helse- og omsorgsministeren, forsvarsministeren, arbeidsministeren og barne-, likestillings- og inkluderingsministeren sender nå ut brev til alle norske kommuner og regionale helseforetak der de understreker at veteraner skal følges godt opp. Å styrke oppfølging av veteraner fra internasjonale operasjoner er et prioritert område for regjeringen. Brevet til kommunene inneholder informasjon om hvor veteranene kan henvende seg for å få råd, veiledning og opplæring, og om tjenester og ytelse som kan være av relevans for dem. Både den enkelte veteran og nærmeste pårørende skal være trygge på at de får den oppfølgingen de har behov for.

Regionalt ressurssenter om vold, traumatisk stress og selvmordsforebygging (RVTS) Øst og Forsvarets Sanitet har utviklet et kurs innen militærpsykiatri for leger og psykologer i primærhelsetjenesten, spesialisthelsetjenesten og NAV. Opplæringspakken gir en innføring i relevant traume¬behandling, og er under implementering i alle landets regioner. Formålet er å sikre at denne gruppen tilbys faglig god psykisk helsehjelp både i de kommunale og de spesialiserte helsetjenestene etter hjemkomst.

Forsvaret etablerer et program for den ettårige oppfølgingsplikten som skal gi aktiv, personlig og tilpasset oppfølging av den enkelte veteran etter hjemkomst. Målet er å forebygge, kartlegge og avdekke skader, samt avklare behov for støtte til å komme tilbake til arbeidslivet.

En helhetlig ivaretakelse av veteraner omfatter også tilbud om støtte og hjelp med familiære utfordringer. Familievernkontorene tilbyr rådgivning til familier og pårørende under innsatsperioden, og til veteraner og deres familier etter hjemkomst, med sikte på å håndtere samlivs- og familiemessige utfordringer.

I brevet gjøres det også oppmerksom på at flere av tjenestene og ytelsene til NAV har relevans for veteraner, og at forsvarspersonell som har tjenestegjort i internasjonale operasjoner kan ha rett på ulike erstatnings- og kompensasjonsordninger.

Brevet sendes ut på bakgrunn av regjeringens handlingsplan ”I tjeneste for Norge” som ble lansert 2. mai 2011. Planen inneholder bl.a. flere tverrsektorielle tiltak for å styrke veteranenes rettigheter, oppfølging og anerkjennelse.

Her kan du lese brevet:
Oppfølging av veteraner, før, under og etter utenlandsoperasjoner

56 av 138
Skriv ut
SØK
Copyright 2012 | NROF - Norske Reserveoffiserers Forbund, Skippergata 17, Postboks 908 Sentrum, 0104 Oslo Telefon: 22 47 82 59 Fax: 22 33 27 23 E-post:post@nrof.no   assist2net.no
Om NROF | Medlemsfordeler | Feltidrett | Skyting | Logg inn/Min side | Forum (ekstern link) | Kontakt NROF
SØK SØK Hjem mailto:post@nrof.no SØK Sidekart https://asp.gitek.no/nrof/pmws.dll/Home/ https://asp.gitek.no/nrof/pmws.dll/NROFInnmelding Butikk Pro Patria